Новости2020-08-02T16:39:06+02:00

Следете нè на нашите социјални мрежи и бидете во тек со сите промоции, попусти и распродажби кои ги креираме само за Вас!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

1 day ago

PerDormire

Совети за добар сон со партнерот
Ако ве плаши ’рчењето на вашиот партнер и неговата навика да ви го краде ќебето тогаш размислете повторно... Голем број истражување веќе потврдија дека паровите имаат здравствени придобивки од делењето кревет. Затоа, ви пренесуваме неколку совети како подобро да се прилагодите еден на друг во спалната.

✅ Инвестирајте во душек
Одберете душек што не го пренесува движењето од едниот партнер кај другиот. Тоа може да биде голем душек или пак душек со две јадра, кои се независни едно од друго. Со ваквата автономија често и ќе заборавите дека спиете на ист кревет.

✅ Имајте посебни покривачи
Купете си посебни ќебиња или јоргани, особено ако едниот од вас има тенденција често да се превртува во текот на ноќта. Воопшто не е забавно да се разбудите среде ноќта, смрзнати и без ќебе.

✅ Прифатете го начинот на спиење на партнерот
Едниот од вас можеби е утринска личност, а другиот не. Прифатете го тоа и сфатете дека многу веројатно ова никогаш нема да се смени. Што воопшто нема да ви попречи во заедничкиот живот.

✅ Проверете се за апнеја
Ова е потенцијално сериозна состојба, којашто може да доведе до посериозни проблеми со ’рчењето, но и со дишењето. Лесно се лекува, но прво треба да се открие.

Следете не и дознајте повеќе интересни совети.
Ваш PerDormire.
www.perdormire.mk
... повеќеназад

Совети за добар сон со партнерот 
Ако ве плаши ’рчењето на вашиот партнер и неговата навика да ви го краде ќебето тогаш размислете повторно... Голем број истражување веќе потврдија дека паровите имаат здравствени придобивки од делењето кревет. Затоа, ви пренесуваме неколку совети како подобро да се прилагодите еден на друг во спалната.

✅ Инвестирајте во душек
Одберете душек што не го пренесува движењето од едниот партнер кај другиот. Тоа може да биде голем душек или пак душек со две јадра, кои се независни едно од друго. Со ваквата автономија често и ќе заборавите дека спиете на ист кревет.

✅ Имајте посебни покривачи
Купете си посебни ќебиња или јоргани, особено ако едниот од вас има тенденција често да се превртува во текот на ноќта. Воопшто не е забавно да се разбудите среде ноќта, смрзнати и без ќебе.

✅ Прифатете го начинот на спиење на партнерот
Едниот од вас можеби е утринска личност, а другиот не. Прифатете го тоа и сфатете дека многу веројатно ова никогаш нема да се смени. Што воопшто нема да ви попречи во заедничкиот живот.

✅ Проверете се за апнеја
Ова е потенцијално сериозна состојба, којашто може да доведе до посериозни проблеми со ’рчењето, но и со дишењето. Лесно се лекува, но прво треба да се открие.

Следете не и дознајте повеќе интересни совети.
Ваш PerDormire.
www.perdormire.mk

3 days ago

PerDormire

Како ги започнувате есенските утра, во што најмногу уживате?🍂

www.perdormire.mk
... повеќеназад

Како ги започнувате есенските утра, во што најмногу уживате?🍂

www.perdormire.mk

коментирај на Facebook

Vo per dormire pernicata i uste dusekot da go kupam ce bide celosno nezamenlivo uzivanje

1 week ago

PerDormire

🧡 Потонете во удобноста на сонот со перниците од ПЕР ДОРМИРЕ ☺️

👉 Ви ја претставуваме перничката DUAL DRY MASSAGE.
Изработена e со Visco Mind – вискоеластична мемори пена, која благодарение на својата еластичност и одлични ергономски особини, идеално се прилагодува на обликот на главата и вратот.

Во самата перничка има инсертирано DRY WATERFOAM полиуретанска пена, иновативен материјал изработен со цел да овозможи поголема транспирација и вентилација на перничката за да не се задржува влажноста, особено за луѓето кои повеќе се потат. Овој специјален материјал истовремено овозможува заштита од алергии и бактерии.

🍃 Прекривките се антиалергиски и антибактериски, изработена по PROBIOTIC SYSTEM, се отстрануваат и се перат на 30°C

✅ цена: 3800 денари.

Дознајте повеќе информации во нашите салони.
САЛОН СКОПЈЕ
📍ул. Никола Тесла бр.9
☎️078/400-484
САЛОН СТРУМИЦА
📍бул. Гоце Делчев 103
☎️075/327-827
САЛОН СТРУГА
📍 ул.15ти Корпус бр.30
☎️078/363-613
Или нарачајте:
📩 во порака
📞 на телефонскиот број: 076/348-843
🚛 Производите ги ДОСТАВУВАМЕ ДО ВАШИОТ ДОМ‼
www.perdormire.mk
... повеќеназад

🧡 Потонете во удобноста на сонот со перниците од ПЕР ДОРМИРЕ ☺️

👉 Ви ја претставуваме перничката DUAL DRY MASSAGE. 
Изработена e со Visco Mind – вискоеластична мемори пена, која благодарение на својата еластичност и одлични ергономски особини, идеално се прилагодува на обликот на главата и вратот.

Во самата перничка има инсертирано DRY WATERFOAM полиуретанска пена, иновативен материјал изработен со цел да овозможи поголема транспирација и вентилација на перничката за да не се задржува влажноста, особено за луѓето кои повеќе се потат. Овој специјален материјал истовремено овозможува заштита од алергии и бактерии.

🍃 Прекривките се антиалергиски и антибактериски, изработена по PROBIOTIC SYSTEM, се отстрануваат и се перат на 30°C

✅ цена: 3800 денари.

Дознајте повеќе информации во нашите салони.
САЛОН СКОПЈЕ
📍ул. Никола Тесла бр.9
☎️078/400-484
САЛОН СТРУМИЦА
📍бул. Гоце Делчев 103
☎️075/327-827
САЛОН СТРУГА
📍 ул.15ти Корпус бр.30
☎️078/363-613
Или нарачајте:
📩 во порака
📞 на телефонскиот број: 076/348-843
🚛 Производите ги ДОСТАВУВАМЕ ДО ВАШИОТ ДОМ‼
www.perdormire.mkImage attachmentImage attachment

1 week ago

PerDormire

Која е најдобрата положба за спиење според научниците?

Постојат неколку работи во животот што се подобри од добар ноќен сон. Дури и ако ги следите сите правила - ако го оставите телефонот надвор од спалната соба, ако имате чисти чаршафи, ако си легнете во разумен час, ако ви трае сонот осум часа, вие пак може да се разбудите со чувство на нервоза. Што би можело да не е во ред?

Вашата положба на спиење.

Сите ја знаеме борбата со пронаоѓањето на вистинската положба со која ќе го задоволите вашето тело. Ако наутро станувате нервозни, со болка во телото, тогаш положбата на спиење не ви е правилна. Тоа може да предизвика болка во грбот и во вратот, замор, грчеви во мускулите, нарушена циркулација, главоболки, проблеми со стомакот, па дури и предвремени брчки.

Според експертите за спиење, спиењето на грб е најдобрата позиција. Лежењето на грб во суштина е неутрална позиција, добра за ослободување од болки од кои можете да страдате во текот на денот. Бидејќи вашата глава е подигната на градите, оние што спијат на грб имаат помала веројатност да добијат киселини во стомакот.

Сепак, само 8 отсто од луѓето спијат во оваа положба. Другите положби придонесуваат за некои несакани ефекти. На пример, познато е дека спиењето на десната страна предизвикува киселини во стомакот. Теоријата вели дека мускулот од вашиот хранопровод е олабавен во оваа положба, па се олеснуваат киселините во вашиот стомак. Без разлика дали е десно или лево, спиењето на страна е најчестата положба за спиење меѓу луѓето и може да предизвика болки во рамото и во колковите.

Најлошата положба за спиење е на стомак. За оние што ја избираат оваа положба, спиењето на стомак врши притисок врз целото тело и ја зголемува веројатноста за будење со вкочанетост и болки во зглобовите.

Ако ниту една положба не одговара за вас, тогаш експертите предлагаат да поставите перници на сите страни и перници под вашите колена. Ова ќе ви помогне да ја пронајдете положбата и да не се будите во средината на ноќта.

Следете не и дознајте повеќе интересни совети.
Ваш #perdormire.
www.perdormire.mk
... повеќеназад

Која е најдобрата положба за спиење според научниците?

Постојат неколку работи во животот што се подобри од добар ноќен сон. Дури и ако ги следите сите правила - ако го оставите телефонот надвор од спалната соба, ако имате чисти чаршафи, ако си легнете во разумен час, ако ви трае сонот осум часа, вие пак може да се разбудите со чувство на нервоза. Што би можело да не е во ред?

Вашата положба на спиење.

Сите ја знаеме борбата со пронаоѓањето на вистинската положба со која ќе го задоволите вашето тело. Ако наутро станувате нервозни, со болка во телото, тогаш положбата на спиење не ви е правилна. Тоа може да предизвика болка во грбот и во вратот, замор, грчеви во мускулите, нарушена циркулација, главоболки, проблеми со стомакот, па дури и предвремени брчки.

Според експертите за спиење, спиењето на грб е најдобрата позиција. Лежењето на грб во суштина е неутрална позиција, добра за ослободување од болки од кои можете да страдате во текот на денот. Бидејќи вашата глава е подигната на градите, оние што спијат на грб имаат помала веројатност да добијат киселини во стомакот.

Сепак, само 8 отсто од луѓето спијат во оваа положба. Другите положби придонесуваат за некои несакани ефекти. На пример, познато е дека спиењето на десната страна предизвикува киселини во стомакот. Теоријата вели дека мускулот од вашиот хранопровод е олабавен во оваа положба, па се олеснуваат киселините во вашиот стомак. Без разлика дали е десно или лево, спиењето на страна е најчестата положба за спиење меѓу луѓето и може да предизвика болки во рамото и во колковите.

Најлошата положба за спиење е на стомак. За оние што ја избираат оваа положба, спиењето на стомак врши притисок врз целото тело и ја зголемува веројатноста за будење со вкочанетост и болки во зглобовите.

Ако ниту една положба не одговара за вас, тогаш експертите предлагаат да поставите перници на сите страни и перници под вашите колена. Ова ќе ви помогне да ја пронајдете положбата и да не се будите во средината на ноќта.

Следете не и дознајте повеќе интересни совети.
Ваш #PerDormire.
www.perdormire.mk

2 weeks ago

PerDormire

Овозможете си ортопедска, анатомска и ергономска поддршка на телото за време на спиењето.

👇 Препорачуваме:
🇮🇹 Италијански латофлекси ▪Sanitymed▪
Латофлексот овозможува подобра ортопедска поддршка, која обезбедува правилна положба на телото и издржливост за време на лежењето на душекот, како и диверзифицирана поддршка на лумбалната зона.

💯 ВРВЕН КВАЛИТЕТ
🔴 МЕДИЦИНСКИ ПРОИЗВОД

Дознајте повеќе информации во нашите салони.
САЛОН СКОПЈЕ
📍ул. Никола Тесла бр.9
☎️078/400-484
САЛОН СТРУМИЦА
📍бул. Гоце Делчев 103
☎️075/327-827
САЛОН СТРУГА
📍 ул.15ти Корпус бр.30
☎️078/363-613
Или нарачајте:
📩 во порака
📞 на телефонскиот број: 076/348-843
🚛 Производите ги ДОСТАВУВАМЕ ДО ВАШИОТ ДОМ‼
www.perdormire.mk
... повеќеназад

Овозможете си ортопедска, анатомска и ергономска поддршка на телото за време на спиењето.

👇 Препорачуваме:
🇮🇹 Италијански латофлекси ▪Sanitymed▪
Латофлексот овозможува подобра ортопедска поддршка, која обезбедува правилна положба на телото и издржливост за време на лежењето на душекот, како и диверзифицирана поддршка на лумбалната зона.

💯 ВРВЕН КВАЛИТЕТ 
🔴 МЕДИЦИНСКИ ПРОИЗВОД

Дознајте повеќе информации во нашите салони.
САЛОН СКОПЈЕ
📍ул. Никола Тесла бр.9
☎️078/400-484
САЛОН СТРУМИЦА
📍бул. Гоце Делчев 103
☎️075/327-827
САЛОН СТРУГА
📍 ул.15ти Корпус бр.30
☎️078/363-613
Или нарачајте:
📩 во порака
📞 на телефонскиот број: 076/348-843
🚛 Производите ги ДОСТАВУВАМЕ ДО ВАШИОТ ДОМ‼
www.perdormire.mkImage attachmentImage attachment
повеќе

Салон Скопје

ул. Никола Тесла бр.9 (спроти Технолошки Факултет)

Моб: 078/400-484

Салон Струмица

Бул. Гоце Делчев 103

Тел: 034/522-284 | 034/320-725

Моб: 075/327-827

Салон Струга

Ул. 15ти Корпус бр.30

Моб: 078/363-613